Tłumaczenie strony

Ankieta
Jak Wam się podoba nasz portal internetowy? (Pamiętaj możesz zagłosować tylko raz!)

Świetna!

Bardzo dobra

Dobra

Słaba

Nie mam zdania


Reklama
Miejsce na Twoją reklamę

Statystyki reklamowe

Aktualnie na stronie

RSS
RSS Wiadomości
RSS Komentarze
RSS Forum
RSS Artykuły
RSS Zdjęcia
RSS Pliki
RSS Linki
Polecane strony
Poleć nas!
E-mail nadawcy:
E-mail adresata:
Wyślij kopię do mnie
Wsparcie techniczne
PHP-Fusion PL
Dzisiaj jest wtorek 25 Styczenia 2022. Imieniny obchodzą: Elwira, Pawe, Miosz, Tatiana
Informacja
Na chwilę obecną jeszcze nie wszystkie podstrony naszego portalu są dostępne ponieważ jesteśmy w trakcie ich budowy.

Postaramy się jak najszybciej ukończyć strony żeby były dostępne dla wszystkich. Już teraz zapraszamy do rejestracji w naszym serwisie.

Kliknij TUTAJ i zobacz dlaczego warto się u nas zarejestrować.

Definicja Wszechświata

Wszystko, co fizycznie istnieje: cała przestrzeń, czas, wszystkie formy materii i energii oraz prawa fizyki i stałe fizyczne określające ich zachowanie. Słowo „wszechświat” może być też używane w innych kontekstach jako synonim słów„kosmos” (w rozumieniu filozofii), „świat” czy „natura”. W naukach ścisłych słowa „wszechświat” i „kosmos” są równoważne.


Według powszechnie przyjętych teorii potwierdzonych przez różne dane obserwacyjne wiek Wszechświata wynosi 13,82 miliardów lat. Średnica widzialnego wszechświata to około 93 miliardy lat świetlnych, czyli 8,8×1026 metrów. Zgodnie ze współczesną wiedzą Wszechświat powstał z osobliwości (punktu, w którym była skupiona cała jego materia i energia) w Wielkim Wybuchu. Od tego momentu Wszechświat powiększył się do obecnej postaci, prawdopodobnie przechodząc przez krótki okres kosmologicznej inflacji, która spowodowała, że jego gęstość jest równa gęstości krytycznej. Wielki Wybuch i ekspansja Wszechświata zostały potwierdzone przez różne niezależne obserwacje. Odkryto także, że ekspansja Wszechświata przyspiesza, oraz że większość materii i energii Wszechświata ma całkowicie inną postać niż to, co bezpośrednio obserwujemy.


Według współczesnej wiedzy prawa fizyki i stałe fizyczne decydujące o ewolucji Wszechświata nie zmieniały się przez cały czas jego istnienia. Dominującą siłą na odległościach kosmologicznych jest grawitacja. Pozostałe siły: elektromagnetyzm, oddziaływanie silne i oddziaływanie słabe mają dominujące znaczenie w małych odległościach. Wszechświat ma trzy obserwowalne wymiary przestrzenne i jeden czasowy, choć niewykluczone, że ma więcej wymiarów zwiniętych do mikroskopijnych wielkości. Czasoprzestrzeń jest gładką i spójną rozmaitością, a jej średnia krzywizna jest bardzo mała, co oznacza, że w dużej skali jej geometria jest w przybliżeniu euklidesowa.


Z powyższej definicji Wszechświata wynika, że nic nie może istnieć poza nim. Istnieją jednak alternatywne definicje, dopuszczające że nasz „wszechświat” jest jednym z wielu „wszechświatów”, których zbiór określa się jako wieloświat. Przykładowo teoria chaotycznej inflacji dopuszcza istnienie nieskończenie wielu wszechświatów różniących się obowiązującymi w nich stałymi fizycznymi. Wieloświatowa interpretacja mechaniki kwantowej mówi natomiast, że każdy pomiar kwantowego układu w superpozycji powoduje powstanie osobnego wszechświata dla każdego wyniku pomiaru. Ponieważ z definicji takie wszechświaty są rozłączne z naszym, tych spekulacji nie da się przetestować eksperymentalnie.Reklama
Miejsce na Twoją reklamę

Statystyki reklamowe

Trzy nowe układy planetarne
News
Japonia leci na księżyc
News

Najnowsze filmy
Jak dużo, jak daleko, jak szybko
Jak dużo, jak daleko, jak szybko
120 Oglądano
*****
Dodał:
31.05.15
Nieodkryte światy
Nieodkryte światy
82 Oglądano
Brak ocen
Dodał: Tajemnice...
31.05.15
Burza planetarna
Burza planetarna
66 Oglądano
*****
Dodał: Tajemnice...
31.05.15
Droga mleczna
Droga mleczna
72 Oglądano
*****
Dodał: Tajemnice...
31.05.15

©

Witaj na stronach portalu Tajemnice Kosmosu, Wszechświat znany i nieznany

Logowanie


Nie masz jeszcze konta? Załóż je!

Zarejestruj się i w pełni korzystaj z funkcji dostępnych na naszym portalu!

Przypomnienie hasła

Dlaczego warto się zarejestrować?

Odwiedź WwW.AnkurThakur.iN więcej na Addons
Nawigacja
31,378 unikalnych wizyt